برای تهیه دوره ها و فایل ها، ویژه استخدامی و استفاده از تخفیفات کلیک کنید. مشاهده تخفیفات

دانش‌‌آموزان سراسر کشور، به جز مناطق قرمز، از ۱۵ شهریور به مدرسه می‌روند/ مدارس اطلاع رسانی می‌کنند

وزیر آموزش و پرورش ضمن اعلام آخرین وضعیت بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید، به سوالات خبرنگاران پیرامون مسائل مختلف پاسخ داد.

محسن حاجی میرزایی در نشست خبری اش با اصحاب رسانه در آستانه آغاز سال تحصیلی ضمن تسلیت ایام محرم گفت: امسال فضای برخی مدارس برای استقرار هیئات مذهبی مناسب بود. فضای مدارس در مناطقی که میسر بود در اختیار هیئات مذهبی قرار گرفت و عزاداری به بهترین وجه جریان داشت که ادای دینی از سوی وزارت آموزش و پرورش به همه عزاداران حسینی بود.

وی با بیان اینکه در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید قرار داریم گفت: همواره آغاز سال تحصیلی یک باب بزرگ فرهنگی و رویدادی است که زندگی خانواده‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد و همه جامعه آن را حس می‌کنند. امیدوارم امسال هم با همه دشواری‌ها و محدودیت‌ها سال تحصیلی خوبی را شروع کنیم.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: هیچ دانش آموزی نباید از تحصیل محروم شود. متعهد هستیم آموزش را به همه دانش آموزان صرف نظر از موقعیت‌ها و دسترسی که دارند ارائه دهیم و این کار را انجام خواهیم داد. نکته دوم آموزش حضوری است. در تمام دنیا اصل بر آموزش‌های حضوری است، زیرا هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نخواهد شد.

حاجی میرزایی ادامه داد: ارتباط و تربیت اجتماعی دانش آموزان با هیچ روش دیگری قابل جایگزینی نیست و تنها چیزی که حضور را محدود می‌کند قواعد بهداشتی است وگرنه ارتباط چهره به چهره معلمان ارجحیت دارد به ویژه در دوره ابتدایی که تربیت اهمیت ویژه‌ای می‌یابد.

مراقبت از سلامت دانش آموزان مهمترین اصل آغاز سال تحصیلی جدید

وی با بیان اینکه سال قبل دو سوم دوره آموزش طی شده بود که مدارس تعطیل شد و معلمان دانش آموزان خود را می‌شناختند گفت:، اما امسال اصل بر این است که ارتباط با معلم برقرار شود و آشنایی بین معلمان و دانش آموزان ایجاد شود.

وزیر آموزش و پرورش بر مراقبت از سلامت دانش آموزان تاکید کرد و گفت: حداکثر مراقبت را به عمل خواهیم آورد. مدارس آگاه شده اند و دستورالعمل‌ها ابلاغ شده است. تلاش می‌کنیم محیط مناسبی را فراهم کنیم و خانواده‌ها باید مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: یک اصل مهم فعال بودن مدرسه است. اختیارات ویژه‌ای به شورای مدارس داده ایم که می‌توانند در چارچوب ضوابطی که برای آن‌ها تعیین کرده ایم آموزش را ادامه دهند. امسال معلمان نقش متمایزی دارند. اکنون با شرایط متفاوتی روبه رو شده ایم و خلاقیت و ایده‌های نو جایگاه مهمی دارد.

خانواده‌ها در این ایام همگام با مدارس باشند

مدارس برنامه‌های آموزشی را با خانواده‌ها مرور می‌کنند

حاجی میرزایی به ارتباط بین خانه و مدرسه و نقش خانواده‌ها نیز اشاره کرد و گفت: سال‌های قبل خانواده‌ها با آسودگی خاطر بیشتری فرزندشان را به مدرسه می‌سپردند، اما امسال حساسیت بیشتر است و درخواست می‌کنیم خانواده‌ها در تمام ایام در کنار مدارس باشند. به مددارس گفته ایم برنامه‌های آموزشی را با خانواده‌ها مرور کنند و برای آن‌ها توضیح دهند که می‌خواهند چه کنند.

رسانه ملی، شریک آموزش دانش آموزان در روز‌های شیوع کرونا

آغاز آموزش‌های تلویزیونی از ۱۵ شهریور

وزیر آموزش و پرورش همچنین به نقش بی بدیل رسانه‌ها اشاره کرد و افزود: انتظار هست خود دانش آموزان هم با جدیت بیشتر امر آموزش را دنبال کنند. رسانه ملی نیز به عنوان شریک آموزش در کنار ماست و جایگاه مهمی دارد. در نقاطی که دسترسی اینترنت وجود ندارد تلویزیون می‌تواند آموزش‌های لازم را در اختیار دانش آموزان قرار دهد. از ۱۵ شهریور برنامه‌های آموزشی تلویزیونی شروع می‌شود. ایران باید سراسر مدرسه بشود.

تولید محتوای تمامی دروس برای بارگذاری در شبکه شاد

رونمایی از شاد جدید، سه روز دیگر

حاجی میرزایی افزود: مدرسه تلویزیونی می‌تواند همه خانه‌ها را به مدرسه تبدیل کند. محتوای کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی را تولید کرده ایم که هم روی شبکه شاد بارگذاری می‌شود و هم در اختیار خانواده‌ها و معلمان و دانش آموزان قرار می‌گیرد.

وی به توسعه ظرفیت‌های شبکه شاد اشاره کرد و گفت: روز ۵شنبه شبکه شاد با ظرفیت‌های جدید رونمایی خواهد شد.

گروه بندی دانش آموزان برای حضور در مدارس برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به تجارب آموزشی کشور‌های دنیا افزود: ما روش‌های تلفیقی را مدنظر قرار دادیم. کلاس‌ها حضوری برگزار می‌شوند البته اگر مساحت کلاس و مدرسه به گونه‌ای باشد که فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود باید گروه بندی کنیم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی دانش آموزان گروه بندی می‌شوند و ورود و خروج و حضورشان در قالب گروه‌های مختلف خواهد بود. کل محتوای آموزشی مورد بازبینی قرار گرفته و دروسی که باید الزاما حضوری آموزش داده شود مشخص شده و آن‌ها که تمرین و تکرار است به بخش غیرحضوری منتقل می‌شود.

حاجی میرزایی افزود: امیدواریم با اقدامات انجام شده هیچ دانش آموزی از آموزش محروم نباشد و این تضمین آموزش و پرورش برای همه مردم است.

۳۵ درصد مدارس حضوری تدریس می‌کنند و در مابقی مدارس دانش آموزان گروه بندی می‌شوند

وی در پاسخ به ایسنا درباره تعداد و شمار مدارسی که آموزش آن‌ها در کشور به صورت غیرحضوری خواهد بود؟ اظهار کرد: ۳۵ درصد مدارس ما که تعدادشان کمتر از ۵۰ دانش آموز است و می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فاصله را رعایت کنند، کلاس‌ها طبق روال عادی برقرار است.

وی افزود:، اما در مورد بقیه مدارس، بحث آموزش حضوری منتفی نیست و اصل بر حضوری بودن آموزش‌ها است. درباره ۶۵ درصد مدارس باقی مانده باید گفت در جایی که تعداد دانش آموزان به گونه‌ای باشد که رعایت فاصله ممکن نباشد ناگزیر هستیم کلاس‌ها را حضوری برگزار کنیم، اما در قالب گروه بندی‌های متفاوت که برخی روز‌های فرد و برخی روز‌های زوج به مدرسه بیایند.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه در همه مدارس سراسر کشور اصل بر برگزاری حضوری است مگر اینکه رعایت پروتکل‌ها تحت هیچ شرایطی امکان پذیر نباشد گفت: برنامه ریزی‌های جزئی به مدارس واگذار شده که متناسب با وضعیت تصمیم گیری می‌کنند و فعالیت آموزشی را آغاز می‌کنند.

شروع متفاوت سال تحصیلی برای کلاس اولی‌ها

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره حضور کلاس اولی‌ها در مدرسه گفت: کلاس اولی‌ها اهمیت ویژه‌ای برای ما دارند و تاکید ما بر این است که حتی اگر شده به صورت محدود و دونفر دونفر حتما باید به همراه خانواده به مدرسه بروند و با معلم خود آشنا شوند. جریان آموزشی اتکای بیشتری بر حضور در کلاس‌ها دارد.

تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم

حاجی میرزایی با بیان اینکه به عنوان یکی از اعضای ستادملی کرونا در کمیته آموزشی و کمیته اجتماعی و امنیتی حضور فعالی در تصمیم گیری‌ها داریم گفت: هرتصمیمی که در ستادملی کرونا اتخاذ می‌شود ما در آن حضور داشتیم و دیدگاه‌های خود را مطرح کرده ایم و آموزش و پرورش بر آنچه تصمیم گرفته شده توافق داشته است.

وضعیت آموزش‌ها در حاشیه شهر‌ها

حاجی میرزایی درباره روند آموزش در حاشیه شهر‌ها نیز اظهار کرد: هرجا تعداد دانش آموزان بیش از حدی باشد که فاصله گذاری ممکن نباشد باید گروه بندی شوند. برای آن‌ها که به ابزار و اینترنت دسترسی ندارند آموزش تلویزیونی که پوشش گسترده تری دارد ارائه می‌شود حتی اگر دسترسی به تلویزیون هم نداشته باشند با تولید بسته‌های یادگیری و ارتباط با معلم آموزش را دنبال خواهیم کرد.

تعیین تکلیف هزینه اینترنت شبکه شاد قبل از آغاز سال تحصیلی

پیشنهاد آموزش و پرورش: دریافت یک سوم هزینه اینترنت

حاجی میرزایی درباره اینترنت شبکه شاد نیز گفت: بحث اینترنت مورد پیگیری ما قرار گرفته و پیشنهاد‌هایی به ستاد کرونا دادیم. کمیته‌ای برای بررسی موضوع تعیین شد که پیشنهاد کمیته تعیین و دریافت یک سوم هزینه اینترنت است که هنوز در ستاد ملی تصمیم گیری نشده و قبل از شروع سال تحصیلی تعیین تکلیف خواهد شد.

تلاش‌ها برای ارائه سیمکارت دانش آموزی برای تامین امنیت

وی درباره امنیت دانش آموزان در مراجعه به اینترنت گفت: یکی از دغدغه‌های مهم ما همین موضوع بوده است. با اپراتور‌ها صحبت شده و تلاش بر این است که سیمکارت دانش آموزی در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد که دسترسی به اینترنت ایمن دارد.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که امسال سال تحصیلی ما بدون مشارکت فعال و موثر خانواده‌ها پیش نمی‌رود و نظارت و همکاری آن‌ها بسیار مهم است. برای آموزش خانواد ه‌ها نیز برنامه ریزی‌هایی در انجمن اولیاء و مربیان انجام داده ایم و کانالی در شبکه شاد به همین منظور ایجاد شده است.

به جز مدارس مناطق قرمز؛ ۱۵ شهریور تمامی مدارس باز و دانش آموزان به مدرسه می‌روند

اطلاع رسانی‌ها از سوی مدارس صورت می‌گیرد

وزیر اموزش و پرورش در پاسخ به اینکه خانواده‌ها هنوز تکلیف خود را نمی‌دانند، شنبه مدارس باز است یا خیر؟ عنوان کرد: روز شنبه روز آغاز سال تحصیلی است و بنابر این است که همه مدارس به صورت حضوری دایر باشند مگر منطقه‌ای که از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شود که قرمز است و مدارس اجازه بازگشایی ندارند. حتی اگر منطقه‌ای زرد باشد کلاس‌ها برگزار می‌شود، ولی با تعداد محدودتر دانش آموزان؛ این موضوع تا قبل از روز شنبه از سوی مدارس به خانواده‌ها اطلاع رسانی می‌شود.

وی درباره تهیه تبلت ارزان گفت: ظرفیت تولید داخلی پایین است و امکان واردات و تامین منابع مالی لازم در این زمان کوتاه دشوار است. پیگیری‌هایی در حال انجام است، اما فرض را بر این گذاشته ایم برای آن‌ها که تبلت ندارند آموزش را به طرق دیگری ارائه کنیم.

کمبود معلم داریم؟

وی در پاسخ به اینکه آیا برای شروع سال تحصیلی با کمبود معلم روبه رو نیستید؟ اظهار کرد: یک تعداد نیروی رسمی و یک تعداد نیروی حق التدریس داریم که استخدام نیستند. اگر نیرو‌های حق التدریس را درنظر بگیریم نیازمان برای سال آینده مرتفع شده است. الزام داریم از کسانی که از قبل سال ۹۱ به صورت حق التدریس با ماهمکاری کنند استفاده کنیم که از آن‌ها هم استفاده می‌کنیم.

ساعات کاری معلمان مشخص شده است

حاجی میرزایی افزود: توافق نامه‌های نیروی انسانی با همه استان‌ها امضاء شده است و اگر در شروع سال تحصیلی مشکلی پیش بیاید به سرعت اقدامات لازم انجام خواهدشد. ساعت کار معلمان مشخص است و در چارچوب زمانبندی مشخص شده عملیات آموزش را پیگیری می‌کنند.

تلاش‌ها برای کاهش هزینه اینترنت شبکه شاد

وی در ادامه با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا جایی که می‌شود هزینه اینترنت را برای استفاده از شبکه شاد کاهش دهیم و حتی رایگان کنیم، درباره استفاده از پلتفرم‌های دیگر گفت: چارچوبی تعیین شده که مجموعه‌های دیگر به خصوص مدارس غیردولتی چه طور می‌توانند از قالب‌های مکمل استفاده کنند. بستر رسمی آموزش شبکه شاد است، اما اگر برای آموزش‌های تکمیلی بخواهند از پلتفرم‌هایی استفاده کنند مقرراتش تدوین شده که ابلاغ خواهد شد و بخش خصوصی می‌تواند همکاری کنند.

دانش آموزان در موعد مقرر کتاب‌های درسی را دریافت خواهند کرد

وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت توزیع کتاب‌های درسی هم اظهار کرد: توزیع کتاب‌های درسی نگران کننده نیست، وضعیت استان‌ها هرروز پیگیری می‌شود و مطمئن هستیم شروع سال تحصیلی را با کتاب‌های درسی دنبال می‌کنیم. برخی دیر در مدرسه ثبت نام کرده اند یا محل سکونتشان تغییر کرده، اما آن‌ها که ثبت نام کرده اند حتما در موعد مقرر کتاب درسی خود را دریافت خواهند کرد.

حاجی میرزایی درباره وضعیت آموزش دانش آموزان با نیاز‌های ویژه نیز گفت: تدابیر لازم از سوی سازمان آموزش وپرورش استثنایی اندیشیده شده است. در نسخه جدید شبکه شاد امکانات و کانال‌هایی درنظر گرفته شده و تلاش می‌شود آموزش آن‌ها آسیب نبیند.

تامین سرانه بهداشتی مدارس برای سال تحصیلی جاری

ترمیم سرویس‌های بهداشتی مدارس

وی درباره اعتبارات لازم برای ضدعفونی مدارس اظهار کرد: ۱۰۰ میلیارد تومان سرانه بهداشتی مدارس درنظر گرفته شده است. امسال مجدد ۳۰ میلیارد تومان در مدارس کشور توزیع شد. اگر کمبودی باشد حتما تامین خواهد شد. رایزنی‌هایی با سازمان برنامه انجام شده و برای آغاز سال تحصیلی مشکلی نداریم.

حاجی میرزایی افزود: ترمیم سرویس‌های بهداشتی مدارس نیز از سوی سازمان نوسازی مدارس انجام شده و یا در حال انجام است.

مدارس مجبور به نمره دهی نشدند/اطلاعاتتان دقیق نیست

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت ارزشیابی‌های پایانی و نمره دهی به دانش آموزان در سال تحصیلی گذشته گفت: اینکه مدارس را ناچار کرده اند بچه‌ها را در امتحانات قبول کنند گزاره درستی نیست و اطلاعات شما دقیق نیست.

وی افزود: ما هیچ ملاحظه‌ای برای اینکه معلمی سوالات را تسهیل کند یا در تصحیحش اغماض کند، نداشته ایم. اگر در هرجایی چنین اتفاقی افتاده تخلف است و بررسی خواهد داشت. اتفاقا اصرار داشتیم همه محتوای آموزشی تدریس و از آن آزمون گرفته شود. برای پایه نهم و دوازدهم نیز اصرار ما برگزاری حضوری امتحانات بود. درخواست می‌کنم بدون اتکا به شواهد قوی و مستند چنین مواردی را مطرح نکنید.

روند ثبت نام‌ها عادی است

وزیر آموزش و پرورش افزود: روند ثبت نام‌ها نیز عادی و به روال سال‌های گذشته است.

حاجی میرزایی در پاسخ به اینکه آیا بررسی‌هایی در زمینه افت یادیگری دانش‌آموزان با توجه به آموزش‌های مجازی صورت گرفته است؟ گفت: ما در سال گذشته به یکباره با وضعیتی غافلگیر کننده مواجه شدیم. ممکن است آموزش‌ها با کاستی‌هایی همراه بوده باشد، اما مدام برای بهبود آن تلاش و اصلاحات لازم را اعمال کردیم.

افزایش کیفیت نیم تا یک نمره ای، نمرات امتحانی پایه دوازدهمی‌ها

وی ادامه داد: ارزیابی‌های ما اینگونه نیست که آموزش و یادگیری تنزل کرده باشد. به عنوان مثال در امتحانات پایه دوازدهم تعداد شرکت کنندگان افزایش داشته و هم کیفیت نمرات آن‌ها نیم تا یک نمره بهبود پیدا کرده است.

حاجی میرزایی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید به روش‌های آزمون دقیق‌تر مجهز شدیم و در شبکه شاد امکان برگزاری آزمون‌های باکیفیت وارائه تکالیف از سوی معلم به دانش‌آموزان میسر شده گفت: تلاش شده از تجربیات گذشته برای بهبود آموزش استفاده کنیم.

محمد خسروی

63 مطلب منتشر شده

دبیر تربیت بدنی؛ کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

%11
تخفیف

کانال نکته و تست دروس مربی تربیت بدنی و سلامت، مشاوره و سبک زندگی

قیمت اصلی 279,000 تومان بود.قیمت فعلی 250,000 تومان است.
126
%21
تخفیف

کانال نکته و تست دروس تخصصی تربیت بدنی استخدامی

قیمت اصلی 215,000 تومان بود.قیمت فعلی 171,000 تومان است.
315
%13
تخفیف

کانال نکته و تست دروس عمومی استخدامی

قیمت اصلی 174,000 تومان بود.قیمت فعلی 152,000 تومان است.
378