برای تهیه دوره ها و فایل ها، ویژه استخدامی و استفاده از تخفیفات کلیک کنید. مشاهده تخفیفات

 • 4.3

نقشه راه ورود به رشته آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان

معرفی رشته آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان

پس از تأسیس دانشگاه فرهنگیان در سال 1391، این رشته با عنوان‌های «آموزش تربیت‌بدنی و علوم ورزشی»، «آموزش علوم ورزشی» و در حال حاضر با نام «آموزش تربیت‌بدنی» در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری گنجانده شده است. تا سال 1398 این رشته به‌صورت نیمه‌متمرکز داخل دفترچه قرار داشت؛ اما از این سال به بعد، به شکل متمرکز همراه سایر رشته‌ها پذیرش شد. تفاوت رشته متمرکز و نیمه‌متمرکز را در ادامه متن توضیح می‌دهیم. در کل با این تغییر در نوع متمرکز و نیمه‌متمرکز نوع رشته، هیچ تفاوتی در قوانین پذیرش رشته‌ها ایجاد نشده؛ تنها تفاوت اینگونه بود که نتایج رشته های متمرکز در شهریور ماه اعلام می‌شد و افراد از مهرماه در کلاس‌های دانشگاه حاضر می‌شدند ولی در رشته های نیمه‌متمرکز اعلام نتایج در آبان ماه انجام می‌شد و ممکن بود فرد علاوه بر قبولی در رشته متمرکز در شهریور در رشته نیمه متمرکز که یکی از آن‌ها آموزش تربیت بدنی بود، پذیرش شود. در نهایت بعد ازانجام آزمون عملی و سایر مراحل در آبان و آذر ماه افراد پذیرش شده در هر دو مرحله بر حسب جمع‌بندی نمرات آزمون علمی و عملی از بهمن ماه در کلاس دانشگاهی خود حاضر می‌شدند. در این بین ممکن بود فردی که قبلا رشته متمرکز پذیرش شده است با تغییر رشته بتواند تربیت بدنی بخواند، ولی اکنون این رشته به‌صورت متمرکز پذیرش می‌شود و نتایج پذیرش همزمان با سایر رشته‌ها تربیت بدنی فرهنگیان در شهریور ماه اعلام می‌شود و از مهرماه در دانشکاه حضور می‌یابند. اگر قبولی در رشته آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان برای شما در اولویت است، پس قاعدتا هنگام انتخاب رشته سعی کنید آن را در انتخابات اول خود قرار دهید.

رشته تربیت بدنی یا علوم ورزشی را می‌توان به‌عنوان یک رشته با درخواست زیاد عنوان کرد. شما د رشته تربیت بدنی علاوه بر گذراندن دروس تئوری، دروس عملی را هم پشت سر می‌گذارید. دروس در زمینه‌های پایه، اصلی و تخصصی دسته‌بندی می‌شوند. مانند: واحدهای درسی فیزیولوژی، روش تدریس، حرکت‌شناسی، تغذیه و … رشته‌های وزشی نظیر: والیبال، بسکتبال، هندبال، بدمینتون، شنا و … که در ادامه مباحث با چارت درسی این رشته بیشتر آشنا خواهید شد.

نحوه انتخاب رشته آموزش تربیت بدنی فرهنگیان

داوطلبان کنکور سراسری می‌توانند از تمام رشته‌های نظری، (علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی فیزیک) این رشته را انتخاب کنند؛ پس شما از کنکورهای شناور مانند هنر و زبان نمی‌توانید این رشته را انتخاب کنید.

یک سؤال مهم برای هنرستانی‌ها؟

آیا کسانی که هنرستان درس خوانده‌اند، می‌توانند رشته آموزش تربیت‌بدنی فرهنگیان را انتخاب کنند؟

کسانی که  دیپلم خود را در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای کسب کرده‌اند (چه رشته تربیت‌بدنی و چه سایر رشته‌ها) در صورتی می‌توانند این رشته‌ها را انتخاب کنند که با همان مدرک دیپلم در کنکورهای سراسری رشته نظری شرکت کنند؛ سپس می‌توانید آموزش تربیت‌بدنی دانشگاه فرهنگیان یا سایر رشته‌ها را انتخاب کنید و با داشتن شرایط و کسب نمره لازم قبول شوید، همچنین می‌توانید دروس اصلی رشته‌های نظری را در امتحانات نهایی با هماهنگی مشاور مدرسه شرکت کنید و در نهایت دیپلم یکی از رشته‌های نظری را نیز بگیرید. یک توصیه کاربردی برای افرادی که از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای می‌خواهند کنکور نظری بدهند؛ معمولا ظرفیت پذیرش رشته انسانی بیشتر از دو رشته دیگر هست و همچنین دروسش نسبت به دو رشته دیگر تا حدودی ساده‌تر! البته این به معنی نیست که از رشته‌های علوم تجربی و ریاضی پذیرش ندارند، بحث تعداد پذیرش بالاتر در رشته علوم انسانی است؛ در جهت مستند بودن مطلب فوق، شما را به دفترچه انتخاب رشته سراسری سال 1400 رشته ریاضی، تجربی و انسانی ارجاع می‌دهیم.

فایل مصاحبه و گزینش دانشگاه فرهنگیان

چه زمانی باید رشته آموزش تربیت بدنی فرهنگیان را انتخاب کنم؟

تایم‌لاین مطابق با متمرکز شدن این رشته برای شما قرار می‌دهیم تا در جریان باشید، کی؟ چه کاری کنید.

 1. بعد از اینکه در تیرماه در آزمون سراسری شرکت کردید، منتظر اطلاعیه سازمان سنجش و پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی در مورد آزمون عملی، تست سلامت و تندرستی و معاینه پزشکی باشید.
 2. در اطلاعیه مذکور در شماره یک، تاریخ دقیق و زمان را اعلام می‌کنند؛ البته شما باید حواستان جمع باشد، چرا که ممکن است قبل از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، لازم باشد در این آزمون و تست‌‎‌ها شرکت کنید.
 3. در این مرحله لازم است که کارت علاقه‌مندی به فرهنگیان را از سایت سنجش خریداری کنید و هزینه آزمون عملی و معاینات پزشکی و تست‌های سلامت را نیز پرداخت کنید.
 4. نگران این موارد نباشید که همه موارد و تاریخ و … در اطلاعیه مذکور کامل توضیح می‌دهند؛ البته ممکن است، این اطلاعیه بعد از انتشار نتایج اولیه اعلام شود.
 5. در صورتی که اول آزمون عملی برگزار شود و سپس نتایج اولیه کنکور اعلام شود، پس بهتر است تا کمی با روند آزمون عملی آشنا شویم که در تیتر بعدی توضیح می‌دهیم، پس عجله نکنید. بعد از اعلام نتایج اولیه، شما بایستی داخل کد رشته‌های انتخابی‌ خود، کد رشته‌های تربیت‌بدنی بوم‌ خود را (استان اولویت شهرستان و منطقه) را انتخاب کنید و منتظر اطلاعیه مصاحبه تخصصی و گزینش دانشگاه فرهنگیان منتخب باشید. بعد از حدود ده الی پانزده روز بعد از پایان انتخاب رشته، اطلاعیه ای در سایت سازمان سنجش تشر می‌شود که در مورد دعوت به مصاحبه‌شدگان رشته‌های خاص توضیح داده‌اند که یکی از این دانشگاه‌ها فرهنگیان است. در این اطلاعیه آدرس سایت‌های استانی پردیس‌های فرهنگیان ذکر شده است. بعد از چند روز سایت آموزش و پرورش یا پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان‌ها، زمان و نحوه مصاحبه و گزینش را اطلاع‌رسانی می‌کنند و در این موقعیت حضور شما برای مصاحبه و گزینش ضروی است.
 6. یک نکته مهم: شما می‌توانید رشته‌های دیگر این دانشگاه و سایر دانشگاه‌ها را هم در سقف کد رشته‌های انتخابی خود انتخاب کنید (منظور 150 کد رشته ای است که می‌توانید انتخاب کنید)؛ ولی این نکته نیز اهمیت دارد که سازمان سنجش بررسی کد رشته‌ها را از اولویت یک به سمت آخرین اولویت بررسی می‌کند، اگر به این رشته علاقه‌مند هستید حتماً آن را در کد رشته‌های اول خود قرار دهید.
 7. خلاصه، بعد شرکت در کنکور سراسری از طریق سازمان سنجش گوش به زنگ باشید و اطلاعیه‌ها رو دنبال کنید. می‌توانید در کانال‌ یا پیج ایسنتاگرام ما به آدرس dabir_tb (در سایدبار سایت نیز هستند، کلیک کنید)عضو باشید تا از اطلاعیه‌ها آگاه شوید

راهنمای معاینه پزشکی، آزمون عملی و تست‌های سلامتی و تندرستی رشته تربیت بدنی فرهنگیان

بعد از درج اطلاعیه سازمان سنجش در مورد اعلام شرایط، ضوابط و زمان برگزاری آزمون عملی رشته‌های علوم ورزشی در سامانه، بایستی هزینه‌های مربوط به آزمون‌ها، تست‌ها و راهنمای شرکت در آزمون را از سایت پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی که مرجع برگزاری آزمون‌ها می‌باشد، مشاهده و پرداخت کنید. در سنوات گذشته آزمون برای چند استان مجاور در یک مرکز برگزار می‌شد ولی در حال حاضر خوشبختانه آزمون‌ها در مراکز استانی و معمولاً در دانشکده علوم ورزشی (یا علوم انسانی) برگزار می‌شود؛ راهنمای همه‌ی این موارد در سایت سنجش توضیح داده خواهد شد و نیازی نیست این مطالب دغدغه شما باشد؛ حتی امکان تغییر این مراحل بصورت سالانه وجود دارد. معمولاً چیزی که هر سال جزو برنامه‌های اصلی است، معاینات پزشکی و مراحل آزمون عملی است که بر اساس دستورالعمل پژوهشگاه تربیت‌بدنی صورت می‌پذیرد.

بعد از پرداخت هزینه، معمولاً همزمان یا با یک تأخیر کوتاه، محل انجام آزمون‌ها و معاینات از طریق سایت‌های استانی یا پژوهشگاه اعلام می‌شود. شما باید رسید پرداخت و همراه با تمهیدات لازم؛ مانند: لباس ورزشی، آب، آب‌میوه و … به مکان تعیین شده، مراجعه می‌کنید. معمولاً قبل شروع فرایند در یک مکان عمومی، مراحل و قانون‌های آزمون عملی و مراحلی که قرار است دنبال کنید را به شما از طریق فیلم و … ارائه می‌دهند.

پس از این مرحله، فرایند اصلی شروع می‌شود.

لینک اطلاعیه سازمان سنجش برای ورودی های سال 1402، کلیک کنید.

لینک اطلاعیه سازمان سنجش برای ورودی های سال 1401، کلیک کنید.

معاینات پزشکی ورودی رشته تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان

مرحله معاینه پزشکی و تست سلامت برای پسران معمولاً لباس و تی‌شرت و گرم‌کن و … رو باید در آورید و توسط پزشک معتمد که در محل حضور دارد، ملاحظه بدنی شوید. نکته: به‌شدت نسبت به خال‌کوبی و تتو … حساس هستند. اگر جای شکستگی و بریدگی روی بدن شما وجود داشته باشد، دلیل وجود آن را باید عنوان کنید.  محاسبه شاخص توده بدنی یا BMI با کمک ترازو و متر توسط پزشک صورت می‌گیرد، BMI زیر 18 و بالای 25 معمولا در موقع پذیرش دچار مشکل می‌شوند. سپس با استفاده از صفحه‌ای شطرنجی به بررسی وضعیت ساختار قامت شما می‌پردازند، پس مشکلات ساختاری نظیر، گودی کمر، کیفوز (قوز)، سربه جلو، زانوی پرانتزی یا ضربدری و … شما را در روند پذیرش دچار مشکل می‌کند. در جهت تست سلامت فشارخون، تست بینایی، شنوایی، دندان و … شما را می‌سنجند.  حداقل قد برای پسران 170 سانتی‌متر می‌باشد ولی اگر از این کمتر باشید زیاد سخت‌گیری نمی‌کنند، مگر بیش از حد قد شما کوتاه باشد. این میزان برای خانم‌ها 165 می‌باشد.

بعد از این موارد تست ورزشی یا آزمون عملی شما مشابه با فیلمی که در این پست گذاشتیم است، برای انجام آزمون عملی به یک سالن ورزشی فراخونده می‌شوید که قبل از ورود شما نمام تجهیزات و موانع آماده شده است. محل انجام هر آیتم رو با تشک یا گارد یا … از یکدگیر جدا شده است تا شما مسیر را گم نکنید. برای هر آیتم یک یا چند داور یا مسئول در محل حاضر هستند که ناظر بر اجرای صحیح شما هستند. زمان شما در هر مرحله، آیتم‌هایی که تکرار مهم است و همچنین تعداد خطاهای شما در تعیین نمره شما اهمیت بالایی دارد. در نهایت مسئولان یا داوران بخش‌های مختلف نمرات، خطاها، رکوردها و … هر داوطلب رو تجمیع می‌کنند تا نمره نهایی فد به‌دست بیاید. نمره نهایی از طریق پژوهشگاه به سازمان سنجش ارسال می‌گردد و بعد از تجمیع نمرات آزمون و نمره علمی شما با میزان تاثیرپذیری که در نظر دارند قبول یا رد شدن شما را با توجه به ظرفیت‌ها مشخص می‌کند.

 

تاثیر آزمون عملی تربیت بدنی در قبولی دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

تمرکز شما در بخش عملی بهتر است بر کم کردن زمان نهایی انجام تمام آیتم‌ها و به حداقل رساندن خطاها باشد؛ رکورد بالای آیتم‌ها تاثیرگذار است ولی تایم نهایی اهمیت بیشتری دارد. نمره این آزمون از 400 نمره است و با نمره تراز شما جمع می شود و نمره کل شما رو برای کد رشته آموزش تربیت‌بدنی و علوم ورزشی خواهد شد.

فرض کنید تراز شما 7568 باشد، نمره آزمون عملی شما با توجه به زمان‌ نمره 375 باشد. تراز کل شما در کد رشته مربوط به علوم ورزشی 7943 خواهد شد که با سای شرکت کنندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در آزمون سل 1402 نمره آزمون عملی به چه صورت است؟

لازم به ذکر است، نمره آزمون عملی همانند یک درس تخصصی با ضریب 12 در هنگام اعلام نتیجه نهایی آزمون کنکور سراسری سال 1402 برای «رشته‌ علوم ورزشی/ شیوه با آزمون» و «رشته آموزش تربیت بدنی فرهنگیان»، اثرگذار خواهد بود.

عدم برگزاری مجدد آزمون عملی

این آزمون، صرفا یک مرتبه در سال 1402 (تاریخ 28 لغایت 31 تیر ماه) برگزار خواهد شد و در صورت عدم شرکت هر یک از دواطلبان در آزمون عملی، امکان قبولی آنها در «رشته علوم ورزشی/ شیوه با آزمون» و یا «رشته آموزش تربیت‌ بدنی فرهنگیان»، وجود نخواهد داشت.

شایان ذکر است، فیلم راهنمای ایستگاه‌های آزمون عملی و سایر اخبار تکمیلی، به زودی از طریق سایت و شبکه‌های اجتماعی «پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی» اطلاع رسانی خواهد شد.

آیا کسب تراز 6500 برای رشته تربیت بدنی فرهگیان اجباری است؟

شاید شنیده باشید که برای کد رشته علوم ورزشی دانشگاه فرهنگیان تراز بالای 6500 لازم نیست؛ دقیقا دلیل این مورد نمره آزمون عملی است که به صورت مازاد به تراز شما اضافه می‌شود. در نهایت اگه تراز نهایی‌ شما که مجموع نمره علمی و عملی است، کمتر از 6500 باشد شانس زیادی برای قبولی در این کد رشته ندارید.

 

مراحل آزمون عملی دانشگاه فرهنگیان چیست؟

مراحل آزمون عملی ممکن است هر سال دچار تغیییرات جزئی شود، برای سال 1402 به شرح ذیل است.

 

 

1. کشش بارفیکس خوابیده در 20 ثانیه: وسایل: میله بارفیکس خوابیده به طول 1 متر، ارتفاع 90 سانتی متر (برای دختران) و 110 سانتی متر (برای پسران) از زمین و نواری به طول 15 سانتی متر و عرض 5 سانتی متر آویزان شده در وسط میله بارفیکس نصب می‌شود. روش اجرا: داوطلب در زیر میله به صورت خوابیده روی تشک قرار میگیرد و میله را با دو دست به فاصله 50 سانتیمتر (برای دختران) و 60 سانتیمتر (برای پسران) در نقاط تعیین شده گرفته (پشت دستها رو به صورت داوطلب باشد) و پس از اطمینان داور از صاف بودن آرنج وی، با اعلام به وسیله داور کرنومتر شروع به اجرای کشش بارفیکس می‌ کند، و در مدت 20 ثانیه تا شنیدن کلمه “تمام” هر چند بار که می‌تواند با هر سرعتی که مایل است، حرکت بارفیکس را انجام می دهد. خطاها: 1. عدم برخورد سینه به نوار 2. صاف نشدن آرنج 3. عدم صاف بودن بدن موقع اجرا . تذکر: موارد اشتباه شمارش نمی‌شود

 

2. دریبل فوتبال و بسکتبال: وسایل: چهار عدد مانع ثابت؛ یک عدد توپ فوتبال نمره 4 تنبل جهت دریبل با پا؛ روش اجرا:  داوطلب، با توپ فوتبال و با دریبل به صورت مارپیچ از فاصله بین 4 مانع عبور می کند و در پایان مسیر با دور زدن آخرین مانع مجدداً با دریبل مارپیچ مسیر را باز می گردد (16 متر رفت و برگشت) و در انتهای مسیر توپ فوتبال را روی حلقه الستیکی قرار می دهد (در صورت قرار ندادن توپ روی حلقه الستیکی، یک خطا برای وی محسوب می شود). • فاصله بین محل قرارگیری توپ تا اولین مانع: یک متر • فاصله بین هر دو مانع: 2 متر – خطاها: 1. عدم عبور توپ از بین مانع‌ها 2. عئم استقرار توپ در محل تعیین شده. 3. افتادن مانع

نکته: به ازای رکورد بالاتر از 12 ثانیه، یک خطا و بیشتر از 20 ثانیه دو خطا برای داوطلب محسوب می‌شود.

نکته: در صورت رها شدن توپ از پای داوطلب در طول مسیر، وی باید بدنبال توپ رفته و دقیقاً از پشت آخرین مانعی که آزمون متوقف شده، مجدداً توپ را دریبل کرده و مسیر را تا پایان ادامه دهد. در غیر این صورت به ازای هر یک از مانع های حذف شده یک خطا ثبت می شود.

 

3. دراز و نشست در 30 ثانیه: وسایل: یک توپ طبی 3 کیلوگرمی روش اجرا: داوطلب با زانوی خمیده، روی تشک دراز می کشد، به طوری که کف هر دو پای وی روی زمین به فاصله حدود 20 سانتی متر از یکدیگر قرار گیرد و فاصله بین دو زانو و دو قوزک پا حدوداً به اندازة عرض شانه باشد. سپس با برداشتن توپ طبی از فاصلة بین دو پا، اقدام به حرکت دراز و نشست می نماید. خطاها: 1. عدم برخود توپ در بالای سر با زمین 2. عدم برخورد توپ با زمین بین دوپا 3. عدم تماس کف پا حین انجام حرکت 4. استفاده از کمر در حین اجرا

نکته: مجموع دو برخورد توپ با زمین باالی سر و پایین پا یک حرکت صحیح محسوب می شود. در غیر این صورت حرکت خطا خواهد بود. به عبارت دیگر هر بار برخورد توپ با زمین بین دو پا، به منزله یک اجرای کامل دراز و نشست خواهد بود.

 

4. دو 4 در 9 متر: وسایل: 4 عدد کیسة لوبیا / شن 250 گرمی. روش اجرا: داوطلب با برداشتن یک کیسه لوبیا/شن با سرعت به سمت انتهای مسیر 9 متری می دود و کیسه شن را در محل تعیین شده قرار داده و کیسه شن دوم را بر می دارد و به سمت خط شروع باز می‌گردد. کیسه شن دوم را آنجا قرار داده و کیسه شن سوم را برمی دارد و دوباره به سمت خط انتهایی می دود. کیسه شن سوم را در محل عالامت‌گذاری شده قـرارداده و کیسه شن چهارم را برمی دارد و با سرعت به سمت خط شـروع باز می‌گردد و کیسه شن را در محل تعیین شده قرار داده و از خط شروع عبور می کند. خطاها: 1. پرتاب کیسه و قرار ندادن در جای خود

 

5. پرتاب توپ طبی: وسایل: 3 عدد توپ طبی 3 کیلوگرمی. روش اجرا: داوطلب در پشت نیمکت خط پرتاب قرار می گیرد (نیمکت درون زمین پرتاب خواهد بود) و توپ‌ها را با دو دست از مقابل سینه (کف دستها رو به یکدیگر) به سمت خطوط مدرج شده با حداکثر توان خویش پرتاب می کند. داوطلب 2 بار توپ را پرتاب می کند و بالاترین متراژ از دو پرتاب به عنوان امتیاز وی ثبت می شود. اگر داوطلب در هر دو پرتاب خطا انجام داد، رکورد صفر ثبت می شود. موارد خطاها: 1. پرتاب توپ با دست از پایین 2. پرتاب توپ با یک دست 3. سقوط داوطلب روی نیمکت

 

6. دوی 250 (150) متر: وسایل: مخروط. روش اجرا: داوطلب از محل خط شروع آزمون دو (اولین مخروط) شروع به دویدن کرده و با سرعت به طرف خط پایان در فاصله 25 متری در مسیر مستقیم می دود. پسران بایستی این مسیر را 5 رفت و برگشت (5*5=250) و دختران 3 رفت و برگشت (3*50=150 ) اجرا کنند. داوطلب پس از رسیدن به هر مخروط، به دور آن چرخیده و دوباره مسیر را به سمت مخروط دیگر باز می گردد، تا سینه وی از خط پایان عبور کرده و کرنومتر داور متوقف شود. خطاها: 1. عدم عبور از پشت هر یک از مانع ها2. • عدم اجرای کامل 5( 3 )بار رفت و برگشت

 

6. پرش جفت از موانع: خطاها: «سقوط موانع در اثر پرش» و «اجرای پرش با یک پا»

شما در زیر فیلم آزمون عملی را به صورت کامل می توانید مشاهده کنید.

 

فیلم آزمون عملی تربیت بدنی سال 1402

برای مشاهده فیلم آزمون عملی سال 1402 روی این لینک بزنید.

 

فیلم آزمون عملی تربیت بدنی سال 1401

برای مشاهده فیلم آزمون عملی سال 1401 روی این لینک بزنید.

 

رتبه و تراز قبولی برای دانشگاه فرهنگیان چند است؟

قبولی در دانشگاه‌های مختلف رتبه‌های متفاوتی پذیرفته می‌شوند و این پذیرش در کنکورهای مختلف ریاضی، تجربی و انسانی نیز متفاوت است. از هر فرد عاقلی بپرسید که با فلان رتبه قبول می‌شوم، یه جواب ساده به شما می‌دهد و آن هم این است که  به رقیبای شما بستگی دارد. فرض کنید در یک بوم دو نفر این رشته را انتخاب کرده‌اند و ظرفیت کد رشته یک نفر است؛ قاعدتاً یک نفر از این دو نفر قبول می‌شود. ممکن است نفری که قبول می‌شود ترازش 6800 باشد و نفر بعد 5200. پس هر چیزی امکان دارد و هیچ چیزی محال نیست. طبق شناخت و اطلاعاتی که از ورودی‌های جدید و قدیم دانشگاه دارم، معمولاً داوطلبانی با تراز متوسط یا حتی پایین زیاد در این رشته قبول می‌شوند. در مورد تراز هم احتمالاً خبر دارید که دانشگاه فرهنگیان برای تمام رشته‌ها شرط ترازی بالای 6500 رو جزو شرایط قرار داده است و تنها رشته‌ای که از این قضیه مستثناست، همین رشته تربیت‌بدنی است که دلیل آن را بالاتر توضیح دادیم. پس ورود شما به آزمون عملی و انجام مراحل آزمون شرط لازم هست؛ اما کافی نیست. هر چه نمره کل‌تون از این مقدار بیشتر باشد مشخصا شانس قبولی‌ شما بیشتر است.

اگر ورزشکار نباشیم احتمال قبولی در رشته تربیت بدنی فرهگیان را داریم؟

جواب به این سوال بله است؛ همانطور که در حال حاضر تعداد زیادی از دانشجویان این رشته در ورزش خاصی حرفه‌ای نیستند. اصولاً اگه ورزشکار باشید در دانشگاه  از دیگران یک قدم جلوتر هستید. هشت ترم و 150 واحد در این رشته تعبیه شده است که شما در این مدت یاد خواهید گرفت تا بتوانید آن ورزش ها را آموزش دهید. پس اگر ورزشکار هم نباشید همین مدت کافی است که خودتان را پیدا کنید.

 

زمان، محل و شرایط تحصیل در دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

بعد از اینکه وضعیت این رشته از نیمه‌متمرکز به متمرکز تغییر کرد، سعی دانشگاه‌ها بر این است که دانشجویان این رشته هم مانند سایر رشته‌های دانشگاه فرهنگیان از مهر کار خود را شروع کنند. این رشته بصورت کارشناسی پیوسته است؛ پس به‌صورت چهار سال یا هشت ترم می‌باشد. در مجموع دانشجو باید در این هشت ترم 150 واحد را پشت سر بگذارند. بدلیل محدودیت در پذیرش رشته تربیت بدنی محل تحصیل این رشته  در چند استان مجاور با هم تجمیع می‌شود.

در سال 1400 در دفترچه برای برادران پردیس‌های شهید رجایی ارومیه (مرکز سلماس)، شهید باهنر اصفهان (مرکز نجف آباد)، شهید چمران تهران، شهید باهنر اراک، علامه طباطبایی بوشهر، شهید رجایی شیراز، شهید بهشتی مشهد، آیت‌ا… خامنه‌ای گرگان، حضرت رسول اکرم اهواز، پردیس شهید مدرس سنندج، دکتر شریعتی ساری و شهید پاک‌نژاد یزد تعریف شده است.

 

برای خواهران پردیس فاطمه‌الزهرا تبریز، پردیس علامه طباطبایی ارومیه (مرکز خوی)، فاطمه‌الزهرا اصفهان، بنت‌الهدی صدر قزوین، فاطمه‌الزهرا اهواز، شهید باهنر شیراز، نسیبه تهران، شهید باهنر شهرکرد، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، امام خمینی گرگان، رسالت زاهدان، زینب کبری یزد و زینب کبری اراک در نظر گرفته شده است

از جمله شرایطی هم که حتماً جا داره به شما بگیم این است که درس‌ها و واحدهای این رشته همانند سایر دانشگاه‌ها معمولاً به هم پیوسته‌ است و اگر پیش‌نیازها را نتوانید پاس کنید کمی به مشکل می‌خورید؛ مثلاً اگر آمادگی جسمانی که معمولاً ترم اول تعریف می‌شود را نتوانید بگذرانید، تم‌های بعدی نمی‌توانید واحدهای عملی دیگر را انتخاب کنید (مثل والیبال، فوتبال، بسکتبال و …). دروس تئوری این رشته به دروس شیمی و زیست شناسی نزدیک است؛ و از این نظر این رشته برای دیپلمه‌های علوم تجربی کمی ساده‌تر است.

 

واحدهای درسی و چارت رشته آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان

برای اطلاع کلی از واحدهای درسی این رشته می‌توانید چارت کامل هشت ترم را از سایت پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان دانلود کنید. در یک نگاه کلی از 150 واحد تعریف شده در چارتِ هشت ترم این رشته، حدود 81 واحد تخصصی دارید و 69 واحد تربیتی، معارف و … . واحدهای معارف و تربیتی و انقلاب اسلامی و …، معمولاً در همه‌ی دانشگاه‌‌ها هستند؛ دروس تخصصی تئوری بخش بزرگی از واحدهای درس را تشکیل می‌دهند. درسی مثلاً آناتومی، فیزیولوژی، فیزولوژی ورزشی، تغذیه، علم تمرین، مدیریت مسابقات و رویدادهای ورزشی، سنجش و اندازه‌گیری در تربیت‌بدنی، یادگیری حرکتی، روش‌های تدریس تربیت‌بدنی در مدارس، آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی، حرکت‌شناسی و … جز این درس‌ها هستند. دروس عملی هم که بخش انرژی‌خواه و جذاب تربیت بدنی است، شامل درس‌هایی مثل آمادگی جسمانی، دوومیدانی یک، دوومیدانی دو، ژیمناستیک، آموزش ژیمناستیک، شنا، بدمینتون، تنیس روی میز، والیبال، آموزش والیبال، بسکتبال، آموزش بسکتبال، فوتبال، آموزش فوتبال، هندبال، آموزش هندبال و یک سری درس انتخابی که امکانات و شهری که در آن تحصیل می‌کنید تعیین کننده است. در این واحد درسی شطرنج، اسکواش، بازی بومی محلی و … را دارید.

از ترم پنج به بعد، هر ترم برای شما دو واحد کارورزی تعریف می‌شود. هدف دروس کارورزی آشنا کردن شما با محیط واقعی مدرسه است. کلاً چهار تا کارورزی داریم؛ کارورزی یک تا چهار. از کارورزی یک در مدرسه حاضر می‌شوید و با کلاس درس ورزش هم آشنا خواهید شد.

 

حرف آخر

مطلب فوق نقشه راه برای شما که می‌خواهید در رشته تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان پذیرش شوید، مفید است. اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. اگر سوالی دارید در بخش نظرات همین پست بنویسید تا به آن پاسخ دهیم.

همچنین برای آگاهی از اخبار جدید در این رابطه کانال تلگرام و پیج اینتساگرام ما با آی دی dabir_tb دنبال کنید.

 

در انتها از همه عزیزان که در جمع‌بندی این مطلب به ما کمک کردند تشکر می‌کنیم:

 1. جناب آقای میلاد فتحی
 2. سرکار خانم فاطمه
 3. جناب آقای پویا فیروزیان
 4. سرکار خانم مبینا
 5. و چند نفر دیگر از دوستان که اسامی خود را ذکر نکردند.

محمد خسروی

63 مطلب منتشر شده

دبیر تربیت بدنی؛ کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

%11
تخفیف

کانال نکته و تست دروس مربی تربیت بدنی و سلامت، مشاوره و سبک زندگی

قیمت اصلی 279,000 تومان بود.قیمت فعلی 250,000 تومان است.
126
%21
تخفیف

کانال نکته و تست دروس تخصصی تربیت بدنی استخدامی

قیمت اصلی 215,000 تومان بود.قیمت فعلی 171,000 تومان است.
315
%13
تخفیف

کانال نکته و تست دروس عمومی استخدامی

قیمت اصلی 174,000 تومان بود.قیمت فعلی 152,000 تومان است.
378