برای تهیه دوره ها و فایل ها، ویژه استخدامی و استفاده از تخفیفات کلیک کنید. مشاهده تخفیفات

منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش از سال 1395 تا 1401

وقتی هدفی را انتخاب می‌کنیم، برای رسیدن به آن باید تلاش کنیم! این یک موضوع مشخص و مسلم است، که رسیدن به یک نتیجه مطلوب، با داشتن تلاش و پشتکار مناسب نتیجه بخش خواهد بود. همیشه این موضوع را به ما تذکر می‌دهند، ولی هیچ وقت، کسی این را نمی‌گوید، که حتی با تلاش زیاد بدون داشتن ابزار و وسیله مناسب به نتیجه دلخواه نمی‌رسیم! پس در کنار تلاش کردن، ابزارهایی باید وجود داشته باشد تا با استفاده از آنها به نتیجه مطلوبی برسیم.

از آنجایی که شما تصمیم گرفتید تا در آزمون استخدامی شرکت کنید، مطمئناً با این موضوع روبرو شده‌اید، که بهترین منبع برای رسیدن به موفقیت چیست؟ کدام منبع را انتخاب و مطالعه کنم؟ کدام منبع بیشترین مطالب و محتوای سؤالات را در بر می‌گیرد؟

 

منابع آزمون استخدامی تربیت بدنی سال 1402 را از لینک زیر مطالعه کنید.

طبق سنوات گذشته و آزمون‌های استخدامی فراگیر که برگزار شده است، نحوه سؤالات در دروس اختصاصی رشته تربیت بدنی، خیلی بحث برانگیز بوده است. چرا که در هر آزمون ممکن است منبع سؤالات متفاوت باشد. اما نگران نباشید. ما در اینجا سعی داریم تا به شما کمک کنیم، بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

از سال 95 که آزمون‌های استخدامی برگزار می‌شوند. ما در گروه و سپس در سایت دبیر تربیت بدنی، سعی داشته‌ایم تا بهترین منابع را بر اساس سال‌های قبل معرفی کنیم. در عین حال هر ساله، منبع در برخی دروس تغییر داشته است. ولی نکته ای مهم این است که دروس عمومی چندان دچار تغییر نشده‌اند، پس از اهمیت این دروس غافل نشوید. در زیر بهترین منابع را بر اساس آزمون های استخدامی گذشته در سال‌های 95 -96 -97 -98 -99 – 400 معرفی می‌کنیم. انتخاب منبع با توجه به مطالب زیر و تجربیات افراد پذیرفته شده، کاملا اختیاری و برعهده شخص شما است.

بهترین منابع دروس اختصاصی تربیت بدنی چیست؟

فایل راهنمای منابع تخصصی و عمومی، تهیه شده از تجربیات افراد قبول شده در نهمین آزمون فراگیر (اردیبهشت 401) و معرفی منابع توسط ایشان را از طریق لینک زیر دانلود کنید. (روی تصویر کلیک کنید یا تصویر را لمس کنید تا فایل دانلود شود.)

 

 

مواد آزمون برای آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش با عنوان شغلی دبیر تربیت بدنی شامل:

 1. روش تدریس در تربیت بدنی
 2. رشد و تکامل یادگیری حرکتی
 3. مبانی فیزیولوژی ورزشی
 4. سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی
 5. مدیریت برگزاری مسابقات ورزشی می‌باشد.

 

1. منبع درس روش تدریس در تربیت بدنی آزمون استخدامی:

درس روش تدریس به صورت کلی شامل: هدف‌های تدریس، هدف‌های تربیت بدنی، نحوه دستیابی به اهداف خرد و کلان آموزش و پرورش به خصوص درس تربیت بدنی، انواع روش‌های تدریس، طرح درس، الگوهای آموزشی و… می‌باشد.

بهترین کتب و منابع برای این درس:

 1. تربیت بدنی در مدارس، تألیف دکتر رحیم رمضانی نژاد، انتشارات سمت
 2. روش‌های آموزش تربیت بدنی، تألیف احمد آذربانی، انتشارات آوای ظهور
 3. الگوهای آموزشی در تربیت بدنی، تألیف مایکل دبلیو. متسلر ترجمه دکتر رضوان رضوانی اصل، دکتر جواد آزمون، دکتر وحید رفیعی ده‌ بیدی، محبوبه محمد پور، انتشارات سمت

به صورت کلی این سه کتاب 80 درصد سؤالات آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش در سال‌های اخیر را پوشش داده است. ولی سوالات سال 1400 از یک کتابی طرح شده است که در حال بررسی هستیم، به محض مشخص شدن کتاب در گروه اعلام می‌کنیم. در عین حال شما با مطالعه کتب بالا قادر به پاسخگویی حدود 40  درصد سوالات 1400 می‌باشید.

 

2. منبع درس رشد و تکامل یادگیری حرکتی آزمون استخدامی:

درس رشد و تکامل یادگیری حرکتی به صورت کلی شامل دو درس رشد حرکتی و یادگیری حرکتی است، کتاب‌های زیادی در زمینه رشد و یادگیری ترجمه و تألیف شده است، اما اگر بخواهید منبعی را انتخاب کنید که درصد زیادی از سؤالات آزمون‌های اخیر را شامل شود، پیشنهاد ما کتاب‌های زیر است:

 1. یادگیری حرکتی (مفاهیم و کاربرد) تألیف ریچارد ای. مگیل، ترجمه دکتر سید محمدکاظم واعظ موسوی و دکتر معصومه شجاعی، انتشارات بامداد کتاب
 2. یادگیری حرکتی تألیف دکتر علی حاج حسن تهرانی، انتشارات مدرسان شریف
 3. یادگیری و عملکرد حرکتی، ریچارد ای اشمیت. ترجمه دکتر نمازی زاده
 4. رشد و تکامل حرکتی در طول عمر تألیف کاتلین ام. هی وود ترجمه دکتر مهدی نمازی زاده، دکتر محمدعلی اصلان خانی، انتشارات سمت
 5. مبانی تربیت‌بدنی ، علوم ورزشی و ورزش نوشته دبورا آ. وست ، چارلز آ. بوچر ترجمه دکتر احمد آزاد از انتشارات سمت – جلد اول مهم تر ولی جلد دوم هم سوال طرح شده است.
 6. رشد حرکتی تألیف معصومه شجاعی، انتشارات دانشگاه امام حسین (ع)
 7. رشد حرکتی تألیف محمد رستمی پور، انتشارات دپارتمان تربیت بدنی

کتاب های فوق در مورد این درس هر ساله تغییر کرده است. به همین دلیل تعداد منابع زیاد است.

 

3. منبع درس مبانی فیزیولوژی ورزشی آزمون استخدامی

درس فیزیولوژی ورزشی یکی از مهم‌ترین دروس در آزمون‌های استخدامی است، درک مفاهیم کاربردی این درس و مطالعه یک منبع ساده، روان و جامع می‌تواند به شما کمک کند تا درصد بالایی از این درس بگیرید. پیشنهاد ما برای این درس به شما کتاب‌های زیر است:

 1. اصول بنیادی فیزیولوژی ورزشی – جلد اول و میزان کمی جلد دوم (انرژی، سازگاری‌ها و عملکرد ورزشی)، تألیف رابرت رابرگز، اسکات رابرتس، ترجمه دکتر ولی الله دبیدی روشن، دکتر عباسعلی گائینی، انتشارات سمت
 2. فیزیولوژی ورزشی تلفیق نظر و عمل، ویلیام جی کرامر، ترجمه دکتر گایینی
 3. فیزیولوژی ورزشی 1 (انرژی و تغذیه)، نوشته ویلیام دی. مک آردل ، فرانک آی. کچ، ویکتور ال. کچ ترجمه دکتر اصغر خالدان، انتشارات سمت
 4. فیزیولوژی ورزشی و فعالیت بدنی (جلد:اول)، (پنج استاد) اثر جک اچ ویلمور-دیوید ال کاستیل ترجمه ضیاء معینی و همکاران

دو کتاب اول کتاب‌های بسیار کاملی هستند و تمامی مطالب را پوشش دادند، پیشنهاد شخصی بنده کتاب ترجمه دکتر گایینی است ولی برای دوستانی که برای اولین بار قصد خواندن فیزیولوژی را دارند و شاید خواندن و درک مطالب کمی برایشان سخت باشد کتاب 5 استاد را توصیه می‌کنم. شما با مطالعه این کتاب می‌توانید به درصد بالای 50 درصد دست یابید. همچنین دوره و جزوه فیزیولوژی ما در سایت دبیر تربیت بدنی در سال 1400 (80 درصد سوالات را پوشش داده است.) برای تهیه به سایت مراجعه کنید.

 

4. منبع درس سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی آزمون استخدامی

درس سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی شامل مباحث آمار و ارزیابی می‌شود که برای این درس می توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

 1. سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی و علوم ورزشی، تألیف دکتر رسول حمایت طلب، نشر علم و حرکت
 2. اندازه گیری و سنجش و ارزشیابی در تربیت بدنی، دکتر فریده هادوی
 3. آمار، سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی تألیف دکتر علیرضا الهی، مجموعه کتاب‌های مدرسان شریف
 4. آمار،سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی، تألیف دکتر سید کاوس صالحی، مجموعه کتب راهیان ارشد و دکتری
 5. کتاب سنجش و اندازه‌گیری در تربیت‌بدنی و علوم ورزشی – نوشته دکتر محمود شیخ – دکتر مهدی شهبازی – دکتر شهرزاد طهماسبی از انتشارات بامداد کتاب
 6. کتاب سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی (1) نوشته تد ای. بوام گارتنر ، آندرو اس. جکسون ترجمه دکتر حسین سپاسی ، پریوش نوربخش از انتشارات سمت

کتاب دکتر حمایت طلب بخش آزمون‌ها در آمادگی جسمانی را کامل پوشش نداده است. برای این بخش از کتاب دکتر هادوی یا شیخ استفاده کنید. می توان گفت در درس سنجش با مطالعه هر کدام از کتب فوق حدود 50 درصد به بالا سنجش را بزنید.

 

5. منبع درس مدیریت برگزاری مسابقات ورزشی آزمون استخدامی

مدیریت ورزشی معمولا شامل مباحث مدیریتی و نحوه برگزاری مسابقات می‌باشد. این درس هم از مجموعه دروس آزمون‌های استخدامی می‌باشد که بهترین منبع برای این دروس نیز در ادامه معرفی می‌شود:

 1. مدیریت و طرز اجرای مسابقات ورزشی تألیف دکتر مهرزاد حمیدی، نشر بامداد کتاب
 2. مدیریت سازمان های ورزشی نوشته دکتر سید نصرالله سجادی از نشر سمت
 3. مدیریت رویدادهای ورزشی نوشته کریستوفر گرینول ترجمه دکتر هاشم کوزه چیان، رسول نوروزی، مهدی آزادان
 4. مدیریت سازمان‌ها و مسابقات ورزشی تألیف دکتر علیرضا الهی، مجموعه کتاب‌های مدرسان شریف
 5. مدیریت سازمان ها و مسابقات ورزشی تألیف احمد مزرعه؛ نسیم علیمرادی، مجموعه کتاب‌های راهیان ارشد
 6. راهنمای مدیریت ورزشی، تالیف دکتر راجر جکسون، ترجمه دکتر محمود خیبری و همکاران،
 7. مدیریت فدراسیون ورزش دانش آموزی

موارد بالا در سال‌های مختلف تغییر کرده‌اند، به عنوان مثال از سال 95 تا 97 با کتب شماره 4 یا 5 یا مجموع 1 و2 می توانستید درصد بالا 70 بزنید. سال 98 کتاب شماره 3 و سال 99 و 400 با کمک کتب شماره 3 و 4 و 6 و 7 می توانستید درصد بالای 70 کسب کنید.

 

منابع دروس عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

دروس عمومی در آزمون‌های استخدامی شامل 7 درس با عنوان‌های زیر می‌باشد که سعی شده است بهترین منبع برای این دروس نیز معرفی شود.

 1. فناوری اطلاعات (مهارت های هفتگانه ICDL) – کامپیوتر آزمون استخدامی :

برای این درس بهترین منبع کتاب‌های کامپیوتر موجود در بازار می‌باشد و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. یکی از این کتاب‌ها، کتاب مهارت‌های کامپیوتر سبزعلی می‌باشد. فقط توجه داشته باشید کتاب یا فایلی که تهیه کنید، مهارت‌های آفیس 2016 را داشته باشد و همچنین ویندوز 10،  بدلیل اینکه سؤالات آزمون‌های استخدامی از این نسخه به بالا طرح می‌شود، و این نسخه نسبت به نسخه‌های قبلی تفاوت‌های در ظاهر و آپشن های برنامه‌ها است. تقریباً بیشتر سؤالات در چند سال اخیر از چهار مهارت آفیس (Word, Excel, Access, Power Point) مطرح شده است و تسلط به فضای برنامه و آشنایی با شکل ظاهری منوها به شما در پاسخگویی به درصد بالایی از سؤالات کمک شایانی خواهد کرد.

همچنین جزوه و دوره کامپیوتر ما در سایت دبیر تربیت بدنی در سال 1400 حدود 80 درصد سوالات را پوشش داد. برای مشاهده و خرید به سایت مراجعه کنید.

 

2. ریاضی و آمار مقدماتی آزمون استخدامی:

جهت پاسخگویی به این سؤالات مباحث ریاضی دبیرستان توصیه می‌شود، که شما می‌توانید از کتاب‌های جامع ریاضی و آمار دبیرستان استفاده کنید. بیشتر سؤالات مربوط به پایه ریاضیات، (پایه‌های اول و دوم دبیرستان) می‌باشد. جهت آشنایی بیشتر با سؤالات توصیه می‌کنیم، سؤالات آزمون‌های گذشته را تهیه و بررسی کنید. معمولا بین 3 تا 4 سوال آمار طرح می‌شود.

 

3. زبان و ادبیات فارسی آزمون استخدامی:

نوع سؤالات ادبیات و زبان فارسی، معمولاً در همه آزمون‌های قبل مشابه یکدیگر بوده است، شما می‌توانید از کتب جامع دبیرستان مانند انتشارات گاج، مهر و ماه، هفت خوان، پنج گنج و … استفاده کنید. بیشتر سرفصل‌هایی که در سؤالات  ادبیات به چشم می‌خورد مباحثی چون: آرایه‌های ادبی، قرابت معنایی، املای واژه‌ها و معانی آنها بوده است. برای آشنایی بیشتر می‌توانید سؤالات سال‌های پیش را بررسی کرده و با نوع سؤالات بیشتر آشنا شوید.

 

4. معارف اسلامی آزمون استخدامی:

در مورد درس معارف نیز توصیه به تهیه یک کتاب جامع از دبیرستان در این زمینه داریم. کتاب‌های نقره ای جامع و سبز گاج، سیر تا پیاز و … و یا مجموعه آیات و نکات مفید است. همچنین خواندن کتاب اندیشه اسلامی 1، مؤلف آیت الله جعفر سبحانی توصیه می‌شود. بیشتر سوالات در سالیان گذشته از کتاب اندیشه اسلامی 1 طرح شده است ولی گاها دیده شده است از جلد دوم این کتاب نیز سوال طرح شده است.

 

5. زبان انگلیسی عمومی آزمون استخدامی:

برای مطالعه زبان انگلیسی نیز دانش پایه مورد نیاز است. سطح سؤالات نسبت به کتب دبیرستان نسبتاً بالاتر می‌باشد، مطالعه کتاب 504 کمک کننده خواهد بود. ولی شما با مطالعه و داشتن دانش نسبی در این زمینه می‌توانید درصد خوبی کسب کنید. این سؤالات نیز مانند تمام آزمون‌ها دارای دو بخش است. بخش گرامر و واژگان؛ و بخش درک مطلب. کتاب های ارشد و دکتری زیر ذره بین در بخش گرامر ارشد و واژگان در بخش دکتری می تواند برای شما مفید باشد.

 

6. اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی آزمون استخدامی:

در مورد این درس شما می‌توانید از کتاب‌های اطلاعات عمومی در حوزه استخدامی استفاده کنید، همچنین مطالب زیادی در این مورد در سطح اینترنت وجود دارد. تنها باید سعی کنید منبعی را انتخاب کنید که معتبر و به روز باشد. به طور کلی این بخش شامل چند دسته مختلف می‌باشد. بخشی از سؤالات مربوط به قوانین اساسی و آشنایی با وظایف رهبری، ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس می‌باشد. بخشی مرتبط با جغرافیای ایران است. نام مکان‌های جغرافیایی مثل دریاها، دریاچه‌ها و رودهای مهم، یا مکان‌های تاریخی شهرها. بخشی مرتبط با تاریخ ایران است. به طور مثال عهدنامه‌های ایران و نتایج آن می‌تواند بخشی از سؤالات باشد. بخشی از سؤالات مرتبط با دوران جنگ تحمیلی است. مثلاً نام عملیات‌های جنگ، رمزعملیات، فرماندهان مهم جنگ‌های دفاع مقدس بخشی از سؤالات را تشکیل می‌دهد.

 

7. هوش و توانمندی‌های عمومی آزمون استخدامی: 

شاید بسیاری از داوطلبین در مورد این درس اتفاق نظر داشته باشند که این درس فقط به توانایی ذهنی فرد بستگی دارد و مطالعه تأثیری در کسب درصد بالایی از این درس ندارد، ولی باید خدمت شما عرض کنیم که در این درس همانند دیگر دروس عمومی یکسری مطالب تکرار می‌شود، نحوه و شکل سؤالات معمولاً یکسان است. پس شما با دانستن نحوه پاسخگویی به این سؤالات درصد خوبی خواهید زد. کتاب مورد نیاز برای این درس کتاب استعداد تحصیلی هادی مسیح خواه یا استعداد تحصیلی دکتری انتشارات مدرسان شریف است. ممکن است انتشارات دیگر نیز کتاب در این زمینه داشته باشند. از این جهت تفاوتی در نوع کتاب نیست، مهم یاد گرفتن نحوه پاسخگویی به این سوالات است.

 

منابع تخصصی و عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش – دبیر تربیت بدنی (سخن پایانی)

تمام موارد بالا ابزارهایی هستند برای موفقیت شما. سعی کنید خودتان را با ازدیاد منابع سردرگم نکنید. بدلیل رقابت بالا در آزمون‌های استخدامی و ظرفیت پذیرش پایین شما باید در آزمون علمی نمره بالایی را کسب کنید تا خیالتان در ادامه مسیر و مراحل بعدی نظیر مصاحبه راحت تر باشد. اگر فرصت دارید چندین منبع را مطالعه کنید قطعا تسلط بهتری خواهید داشت. اگر چندین سال است از درس دور بوده‌اید و یادگیری مطالب برای شما سخت است می‌توانید از کلاس و اساتید خصوصی برای تدریس استفاده کنید. اگر فرصت ندارید، یک منبع که فکر می‌کنید مفیدتر می‌باشد را تهیه و مطالعه نمایید.

برای درک بهتر، سؤالات مربوط به سالیان اخیر می‌توانید این سؤالات را از داخل گروه ما در شبکه اجتماعی تلگرام دانلود کنید. فایل تمامی سوالات در کانال و گروه موجود هستند.

در پایان لازم است به این نکته اشاره کنیم که معرفی این منابع با توجه به تجربیات گروه ما در آزمون‌های چند سال اخیر بوده و سعی شده تا منابع و تجربیات دوستانی که در این سال‌ها نمره قبولی کسب کردند نیز در اختیار شما قرار داده شود. تمامی این منابع پیشنهادی بوده و شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به بررسی سؤالات در چند سال اخیر پرداخته و منبع مناسب را انتخاب کنید.

همچینین ما دوره‌های کاملی برای برخی دروس تخصصی و عمومی داریم، در آینده این دوره‌ها تکمیل می‌شوند. در این دوره‌ها، جزوه به شما داده می‌شود که دیگر نیازی به تهیه کتاب نیست. تدریس به صورت فیلم و کاملا تخصصی انجام می‌شود. رفع اشکال و بررسی سوالات سال‌های گذشته نیز انجام می‌شود. برای مشاهده دوره‌های در حال بررسی به قسمت فروشگاه دبیر تربیت بدنی مراجعه کنید.

انتشار مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

محمد خسروی

65 مطلب منتشر شده

دبیر تربیت بدنی؛ کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

%11
تخفیف

کانال نکته و تست دروس مربی تربیت بدنی و سلامت، مشاوره و سبک زندگی

قیمت اصلی 279,000 تومان بود.قیمت فعلی 250,000 تومان است.
126
%15
تخفیف

فایل pdf مصاحبه تخصصی و گزینش استخدامی آموزش و پرورش

قیمت اصلی 350,000 تومان بود.قیمت فعلی 300,000 تومان است.
149
%21
تخفیف

کانال نکته و تست دروس تخصصی تربیت بدنی استخدامی

قیمت اصلی 215,000 تومان بود.قیمت فعلی 171,000 تومان است.
315