منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش

وقتی هدفی را انتخاب می‌کنیم، برای رسیدن به آن باید تلاش کنیم! این یک موضوع مشخص و مسلم است، که رسیدن به یک نتیجه مطلوب، با داشتن تلاش و پشتکار مناسب نتیجه بخش خواهد بود. همیشه این موضوع را به ما تذکر می‌دهند، ولی هیچ وقت، کسی این را نمی‌گوید، که حتی با تلاش زیاد بدون داشتن ابزار و وسیله مناسب به نتیجه دلخواه نمی‌رسیم! پس در کنار تلاش کردن، ابزارهایی باید وجود داشته باشد تا با استفاده از آنها به نتیجه مطلوبی برسیم.

از آنجایی که شما تصمیم گرفتید تا در آزمون استخدامی شرکت کنید، مطمئناً با این موضوع روبرو شده‌اید، که بهترین منبع برای رسیدن به موفقیت چیست؟ کدام منبع را انتخاب و مطالعه کنم؟ کدام منبع بیشترین مطالب و محتوای سؤالات را در بر می‌گیرد؟

طبق سنوات گذشته و آزمون‌های استخدامی فراگیر که برگزار شده است، نحوه سؤالات در دروس اختصاصی رشته تربیت بدنی، خیلی بحث برانگیز بوده است. چرا که در هر آزمون ممکن است منبع سؤالات متفاوت باشد. اما نگران نباشید. ما در اینجا سعی داریم تا به شما کمک کنیم، بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

بهترین منابع دروس اختصاصی تربیت بدنی چیست؟

فایل راهنمای منابع تخصصی و عمومی، تهیه شده از تجربیات افراد قبول شده در هشتمین آزمون فراگیر و معرفی منابع توسط ایشان را از طریق لینک زیر دانلود کنید.

مواد آزمون برای آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش با عنوان شغلی دبیر تربیت بدنی شامل:

1. روش تدریس در تربیت بدنی

2. رشد و تکامل یادگیری حرکتی

 3. مبانی فیزیولوژی ورزشی

4. سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی

5. مدیریت برگزاری مسابقات ورزشی می‌باشد.

 

برای دانلود سوالات تخصصی تربیت بدنی در آزمون های سال 95، 96، 97 ، 98 و 99 به لینک زیر مراجعه کنید.

1. روش تدریس در تربیت بدنی:

درس روش تدریس به صورت کلی شامل: هدف‌های تدریس، هدف‌های تربیت بدنی، نحوه دستیابی به اهداف خرد و کلان آموزش و پرورش به خصوص درس تربیت بدنی، انواع روش‌های تدریس، طرح درس، الگوهای آموزشی و… می‌باشد.

بهترین کتب و منابع برای این درس:

 • تربیت بدنی در مدارس، تألیف دکتر رحیم رمضانی نژاد، انتشارات سمت
 • روش‌های آموزش تربیت بدنی، تألیف احمد آذربانی، انتشارات آوای ظهور
 • الگوهای آموزشی در تربیت بدنی، تألیف مایکل دبلیو. متسلر ترجمه دکتر رضوان رضوانی اصل، دکتر جواد آزمون، دکتر وحید رفیعی ده‌ بیدی، محبوبه محمد پور، انتشارات سمت

به صورت کلی این سه کتاب 90 درصد سؤالات آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش در سال‌های اخیر را پوشش داده است

2. رشد و تکامل یادگیری حرکتی

درس رشد و تکامل یادگیری حرکتی به صورت کلی شامل دو درس رشد حرکتی و یادگیری حرکتی است، کتاب‌های زیادی در زمینه رشد و یادگیری ترجمه و تألیف شده است، اما اگر بخواهید منبعی را انتخاب کنید که درصد زیادی از سؤالات آزمون‌های اخیر را شامل شود، پیشنهاد ما کتاب‌های زیر است:

یادگیری حرکتی:

 • یادگیری حرکتی (مفاهیم و کاربرد) تألیف ریچارد ای. مگیل، ترجمه دکتر سید محمدکاظم واعظ موسوی و دکتر معصومه شجاعی، انتشارات بامداد کتاب
 • یادگیری حرکتی تألیف دکتر علی حاج حسن تهرانی، انتشارات مدرسان شریف
 • یادگیری و عملکرد حرکتی، ریچارد ای اشمیت. ترجمه دکتر نمازی زاده
 • یادگیری حرکتی تألیف محمد رستمی پور، انتشارات دپارتمان تربیت بدنی

رشد حرکتی:

 • رشد و تکامل حرکتی در طول عمر تألیف کاتلین ام. هی وود ترجمه دکتر مهدی نمازی زاده، دکتر محمدعلی اصلان خانی، انتشارات سمت
 • ـرشد حرکتی تألیف معصومه شجاعی، انتشارات دانشگاه امام حسین (ع)
 • ـرشد حرکتی انسان، تألیف پاین و ایساکس، ترجمه معمار مقدم، رستمی پور و آهار، نشر طنین دانش
 • رشد حرکتی تألیف محمد رستمی پور، انتشارات دپارتمان تربیت بدنی

3. مبانی فیزیولوژی ورزشی

درس فیزیولوژی ورزشی یکی از مهم‌ترین دروس در آزمون‌های استخدامی است، درک مفاهیم کاربردی این درس و مطالعه یک منبع ساده، روان و جامع می‌تواند به شما کمک کند تا درصد بالایی از این درس بگیرید. پیشنهاد ما برای این درس به شما کتاب‌های زیر است:

 • اصول بنیادی فیزیولوژی ورزشی – جلد اول (انرژی، سازگاری‌ها و عملکرد ورزشی)، تألیف رابرت رابرگز، اسکات رابرتس، ترجمه دکتر ولی الله دبیدی روشن، دکتر عباسعلی گائینی، انتشارات سمت
 • فیزیولوژی ورزشی تلفیق نظر و عمل، ویلیام جی کرامر، ترجمه دکتر گایینی
 •  
 • فیزیولوژی ورزشی 1 (انرژی و تغذیه)، نوشته ویلیام دی. مک آردل ، فرانک آی. کچ، ویکتور ال. کچ ترجمه دکتر اصغر خالدان، انتشارات سمت
 • فیزیولوژی ورزشی و فعالیت بدنی (جلد:اول)، (پنج استاد) اثر جک اچ ویلمور-دیوید ال کاستیل ترجمه ضیاء معینی و …

دو کتاب اول کتاب‌های بسیار کاملی هستند و تمامی مطالب را پوشش دادند، پیشنهاد شخصی بنده کتاب ترجمه دکتر خالدان است ولی برای دوستانی که برای اولین بار قصد خواندن فیزیولوژی را دارند و شاید خواندن و درک مطالب کمی برایشان سخت باشد کتاب 5 استاد را توصیه می‌کنم. شما با مطالعه این کتاب می‌توانید به درصد بالای 60 درصد دست یابید.

4. سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی

درس سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی شامل مباحث آمار و ارزیابی می‌شود که برای این درس می توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

 • سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی و علوم ورزشی، تألیف دکتر رسول حمایت طلب، نشر علم و حرکت
 • آمار، سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی تألیف دکتر علیرضا الهی، مجموعه کتاب‌های مدرسان شریف
 • اندازه گیری و سنجش و ارزشیابی در تربیت بدنی، دکتر فریده هادوی
 • آمار،سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی، تألیف دکتر سید کاوس صالحی، مجموعه کتب راهیان ارشد

5. مدیریت برگزاری مسابقات ورزشی

مدیریت ورزشی معمولا شامل مباحث مدیریتی و نحوه برگزاری مسابقات می‌باشد. این درس هم از مجموعه دروس آزمون‌های استخدامی می‌باشد که بهترین منبع برای این دروس نیز در ادامه معرفی می‌شود:

 • مدیریت و طرز اجرای مسابقات ورزشی تألیف دکتر مهرزاد حمیدی، نشر بامداد کتاب
 • مدیریت سازمان های ورزشی نوشته دکتر سید نصرالله سجادی از نشر سمت
 • مدیریت رویدادهای ورزشی نوشته کریستوفر گرینول ترجمه دکتر هاشم کوزه چیان، رسول نوروزی، مهدی آزادان
 • مدیریت سازمان‌ها و مسابقات ورزشی تألیف دکتر علیرضا الهی، مجموعه کتاب‌های مدرسان شریف
 • مدیریت سازمان ها و مسابقات ورزشی تألیف احمد مزرعه؛ نسیم علیمرادی، مجموعه کتاب‌های راهیان ارشد
 • راهنمای مدیریت ورزشی، تالیف دکتر راجر جکسون، ترجمه دکتر محمود خیبری و همکاران،

دروس عمومی:

دروس عمومی در آزمون‌های استخدامی شامل 7 درس با عنوان‌های زیر می‌باشد که سعی شده است بهترین منبع برای این دروس نیز معرفی شود.

 1. فناوری اطلاعات (مهارت های هفتگانه ICDL):

برای این درس بهترین منبع کتاب‌های کامپیوتر موجود در بازار می‌باشد و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. یکی از این کتاب‌ها، کتاب مهارت‌های کامپیوتر سبزعلی می‌باشد. فقط توجه داشته باشید کتاب یا فایلی که تهیه کنید، مهارت‌های آفیس 2013 را داشته باشد، بدلیل اینکه سؤالات آزمون‌های استخدامی از این نسخه به بالا طرح می‌شود، و این نسخه نسبت به نسخه‌های قبلی تفاوت‌های در ظاهر و آپشن های برنامه‌ها است. تقریباً تمامی سؤالات در چند سال اخیر از چهار مهارت آفیس (Word, Excel, Access, Power Point) مطرح شده است و تسلط به فضای برنامه و آشنایی با شکل ظاهری منوها به شما در پاسخگویی به درصد بالایی از سؤالات کمک شایانی خواهد کرد.

2. ریاضی و آمار مقدماتی:

جهت پاسخگویی به این سؤالات مباحث ریاضی دبیرستان توصیه می‌شود، که شما می‌توانید از کتاب‌های جامع ریاضی و آمار دبیرستان استفاده کنید. بیشتر سؤالات مربوط به پایه ریاضیات، (پایه‌های اول و دوم دبیرستان) می‌باشد. جهت آشنایی بیشتر با سؤالات توصیه می‌کنیم، سؤالات آزمون‌های گذشته را تهیه و بررسی کنید.

3. زبان و ادبیات فارسی:

نوع سؤالات ادبیات و زبان فارسی، معمولاً در همه آزمون‌های قبل مشابه یکدیگر بوده است، شما می‌توانید از کتب جامع دبیرستان مانند انتشارات گاج، مهر و ماه، هفت خوان و … استفاده کنید. بیشتر سرفصل‌هایی که در سؤالات ادبیات به چشم می‌خورد مباحثی چون: آرایه‌های ادبی، قرابت معنایی، املای واژه‌ها و معانی آنها بوده است. برای آشنایی بیشتر می‌توانید سؤالات سال‌های پیش را بررسی کرده و با نوع سؤالات بیشتر آشنا شوید.

4. معارف اسلامی:

در مورد درس معارف نیز توصیه به تهیه یک کتاب جامع از دبیرستان در این زمینه داریم. کتاب‌های نقره ای جامع و سبز گاج، سیر تا پیاز و … و یا مجموعه آیات و نکات مفید است. همچنین خواندن کتاب اندیشه اسلامی 1، مؤلف آیت الله جعفر سبحانی توصیه می‌شود.

5. زبان انگلیسی عمومی:

برای مطالعه زبان انگلیسی نیز دانش پایه مورد نیاز است. سطح سؤالات نسبت به کتب دبیرستان نسبتاً بالاتر می‌باشد، کطالعه کتاب 504 کمک کننده خواهد بود. ولی شما با مطالعه و داشتن دانش نسبی در این زمینه می‌توانید درصد خوبی کسب کنید. این سؤالات نیز مانند تمام آزمون‌ها دارای دو بخش است. بخش گرامر و واژگان؛ و بخش درک مطلب.

6. اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی:

در مورد این درس شما می‌توانید از کتاب‌های اطلاعات عمومی در حوزه استخدامی استفاده کنید، همچنین مطالب زیادی در این مورد در سطح اینترنت وجود دارد. تنها باید سعی کنید منبعی را انتخاب کنید که معتبر باشد. به طور کلی این بخش شامل چند دسته شاخه مختلف می‌باشد. بخشی از سؤالات مربوط به قوانین اساسی و آشنایی با وظایف رهبری، ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس می‌باشد. بخشی مرتبط با جغرافیای ایران است. نام مکان‌های جغرافیایی مثل دریاها، دریاچه‌ها و رودهای مهم، یا مکان‌های تاریخی شهرها. بخشی مرتبط با تاریخ ایران است. به طور مثال عهدنامه‌های ایران و نتایج آن می‌تواند بخشی از سؤالات باشد. بخشی از سؤالات مرتبط با دوران جنگ تحمیلی است. مثلاً نام عملیات‌های جنگ، رمزعملیات، فرماندهان مهم جنگ‌های دفاع مقدس بخشی از سؤالات را تشکیل می‌دهد.

7. هوش و توانمندی‌های عمومی

شاید بسیاری از داوطلبین در مورد این درس اتفاق نظر داشته باشند که این درس فقط به توانایی ذهنی فرد بستگی دارد و مطالعه تأثیری در کسب درصد بالایی از این درس ندارد، ولی باید خدمت شما عرض کنیم که در این درس همانند دیگر دروس عمومی یکسری مطالب تکرار می‌شود، نحوه و شکل سؤالات معمولاً یکسان است. پس شما با دانستن نحوه پاسخگویی به این سؤالات درصد خوبی خواهید زد. کتاب مورد نیاز برای این درس کتاب استعداد تحصیلی هادی مسیح خواه است.

سخن آخر

تمام موارد بالا ابزارهایی هستند برای موفقیت شما.

سعی کنید خودتان را با ازدیاد منابع سردرگم نکنید.

یک منبع که فکر می‌کنید مفیدتر می‌باشد را تهیه و مطالعه نمایید.

برای درک بهتر، سؤالات مربوط به سالیان اخیر می‌توانید این سؤالات را از داخل گروه ما در شبکه اجتماعی تلگرام دانلود کنید.

همچنین اگر شما در آزمون‌های استخدامی قبول شده‌اید و منبع مناسبی را سراغ دارید در قسمت نظرات برای دوستان معرفی کنید.

همچنین می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات بیان کنید.

در پایان لازم است به این نکته اشاره کنیم که معرفی این منابع با توجه به تجربیات گروه ما در آزمون‌های چند سال اخیر بوده و سعی شده تا منابع و تجربیات دوستانی که در این سال‌ها نمره قبولی کسب کردند نیز در اختیار شما قرار داده شود. تمامی این منابع پیشنهادی بوده و شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به بررسی سؤالات در چند سال اخیر پرداخته و منبع مناسب را انتخاب کنید.

آرزوی موفقیت برای تمامی همراهان عزیز وب سایت دبیر تربیت بدنی.

انتشار مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

محمد خسروی

33 مطلب منتشر شده

دبیر تربیت بدنی؛ کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...